در تفسیر قوانین ابهام دارید؟

قوانین این بازی ساده است و پس از دو یا سه دور بازی کردن، همه آنها را یاد خواهید گرفت. اما اگر در تفسیر قوانین به مشکلی برخوردید در این بخش بعضی از نکاتی که ممکن است برای شما مبهم باشد را در قالب سوال و جواب بررسی کرده ایم. اگر به هر مورد مبهم دیگری (به جز آنهایی که اینجا بررسی شده) در این بازی برخوردید سعی کنید با همفکری هم و بر اساس مستندات مشابه در بازی برای آن راه حلی پیدا کنید. اگر نتوانستید با ما در ارتباط باشید.

توصیه می شود حتما در حین بازی کردن به این سوالات رجوع کنید و از ابتدا نیازی به مطالعه این بخش ندارید.

معامله 4 به 1 چگونه انجام می شود؟

هر فردی در نوبت خود می تواند با پرداخت 4 کارت یکسان، (دقت کنید یکسان!) هر کارتی از منابع را که تمایل داشت دریافت کند. (فقط یک کارت) برای مثال فردی در نوبت خود می تواند با پرداخت 4 کارت انرژی یک کارت مورد نظر خود را دریافت کند.

معامله با نسبت 3 به 1 چگونه است؟

این قانون یک قانون کلی می باشد. به این معنا که هر وقت این مجوز صادر شد تمام بازیکنانی که در بنادر مجتمعی ساخته اند می توانند به جای قانون سوال قبلی با پرداخت 3 کارت یکسان هر کارتی از منابع را که تمایل دارند دریافت کنند.

در هنگامی که کارت های معامله با نسبت 2 به 1 می آید چگونه باید عمل کرد؟

اگر فردی که این کارت را برداشته است در بنادر (حاشیه های زمین) مجتمعی داشته باشد می تواند از این به بعد با پرداخت 2 منبع مشخص، هر کارتی که تمایل داشت دریافت نماید. برای مثال بازیکن آبی اگر کارت 2 به 1 انرژی را دریافت کرد و در بندر نیز خانه داشت می تواند از این به بعد با پرداخت 2 کارت انرژی (و فقط انرژی) هر کارتی که لازم دارد مثلا 1 کارت پول را دریافت نماید. اگر آبی در بندر مجتمعی نداشته باشد به محضی که این کار را انجام داد از این مجوز می تواند استفاده کند. و اگر همین بازیکن کارت 2 به 1 مصالح را نیز بدست آورد نمی تواند با تنها یک مجتمع در بنادر از هر دو کارت استفاده کند و می بایست مجتمع دیگری با رعایت قوانین اصلی بازی در کنار بنادر بسازد تا بتواند از این ویژگی استفاده نماید.

آیا برای معامله های با نسبت 4 به 1،  3 به 1 و 2 به 1 می تواند کارت های غیر مشابه را استفاده کرد؟

خیر

شرایط ساخت مجتمع در کنار هم چگونه می باشد؟

بین هر دو مجتمع یک بازیکن حتما می بایست حداقل 2 راه ارتباطی ساخته شده باشد. همچنین اگر مثلا بازیکن آبی در منطقه ای مجتمع ساخته است در اطراف این مجتمع حداقل باید یک فضای خالی باشد و در محدوده یک فضای خالی از مجتمع بازیکن آبی، کسی حق ساخت و ساز ندارد. حتی اگر 2 راه ارتباطی خود را ساخته باشد.  به بیان دیگر در اطراف هر منطقه از بازی حداکثر 3 مجتمع می توان ساخت.

زمان استفاده از کارت 7 چه زمانی می باشد؟

این کارت ها به محض آنکه رو می شوند قابلیت استفاده را دارند. البته به شکل های زیر این کارت ها دقت کنید. بعضی از آنها اجباری هستند و بعضی اختیاری.

زمان استفاده از کارت توسعه چه موقع می باشد؟

هر بازیکنی که کارت توسعه خریداری نموده می بایست از دست بعد که نوبت او شد از آن استفاده نماید و در آن دست حق استفاده از آن را ندارد.

برای کسب امتیاز طولانی ترین راه ارتباطی آیا پیوستگی راه ها اهمیت دارد؟

در ابتدای بازی می توان از پیوستگی چشم پوشی کرد اما این کارت در واقع متعلق به کسی است که بیشترین راه ارتباطی با شرط پیوسته بودن را در اختیار دارد. دقت کنید اگر مثلا بازیکن آبی ابتدا 6 راه پیوسته دارد و کارت 2 امتیاز آن را تصاحب می کند تا زمانی که بازیکنی 7 راه پیوسته نسازد نمی تواند کارت 2 امتیازی را از بازیکن آبی بگیرد.

کارت های 2 امتیازی طولانی ترین راه و بالاترین سطح ایمنی آیا همیشگی است؟

خیر این کارت ها تا زمانی که فرد “بیشترین راه ارتباطی” و یا “کارت استفاده شده از ساماندهی حملات سایبری” را در اختیار دارد متعلق به اوست. اگر دو نفر به یک اندازه از این المان ها را در اختیار داشته باشند کسی که اول به این موفقیت رسیده باشد صاحب کارت است.

اگر کارت های 7 تمام شد چگونه عمل کنیم؟

هر بار که مجموع تاس ها عدد 7 شد می بایست تنها مهره هکر را جابجا کرد و از بازیکن اطراف به انتخاب کارت کشید و همچنین در صورتی که هر فرد بیش از 7 کارت (8 و بیشتر) داشته باشد باید نصف آنرا برگرداند. مثلا برای 9 کارت می بایست 4 کارت را برگرداند.

کارت های حمایت از پروژه ملی چگونه اعمال می شود؟

هر وقت این کارت نصیب یک بازیکن شد او می تواند تمام کارت های یک منبع مشخص را از سایرین طلب نماید. مثلا بازیکن زرد در این دست کارت توسعه خریده و این کارت، کارت حمایت از پروژه ملی می باشد. او می تواند از دست بعد و هر هنگام که نیاز دید برای مثال کارت انرژی را طلب نماید. مابقی بازیکنان می بایست تمام کارت های انرژی خود را با صداقت کامل به او بدهند. اگر کسی کارت انرژی خود را به بازیکن سبز ندهد، در ادامه بازی در صورت فهمیدن بقیه بازیکنان از او یک امتیاز به هر نحوی که بقیه مناسب دیدند باید کسر شود. برای مثال یکی از مجتمع های او مصادره می شود.

آیا این بازی یک کپی ایرانی از بازی کتان است؟

این بازی تا حدود زیادی طبق قوانین بازی زیبای کتان می باشد. اما کپی و ترجمه صرف نیست! تا حدودی می توان این بازی را اقتباسی از بازی کتان دانست که نسبت به آن تغییراتی دارد.